Biura architektoniczne adresują swoje usługi do różnych grup klientów. Gdyby postępowały inaczej, tak naprawdę nie miałyby szansy na zbudowanie silnej rynkowej pozycji. Nigdy bowiem nie jest tak, aby dało się przyciągnąć określoną liczbę osób czy podmiotów zainteresowanych zaawansowanymi projektami typu „premium” – taką liczbę, która zapewniałaby biuru odpowiednie dochody i tym samym utrzymanie finansowej płynności. Dla zdecydowanej większości pracowni architektonicznych bardzo cenni są klienci o niższych wymaganiach i mniejszych budżetach. Grunt, aby było ich dostatecznie wielu.

Jako inwestorzy musimy sobie w tym kontekście zadać pytanie, czego oczekujemy i jaki ten nasz wymarzony dom powinien być? Czy powinien on stawiać przede wszystkim na rozwiązania nowatorskie, a co za tym idzie kosztowne, czy jednak w zupełności wystarczy nam coś skromniejszego? Zdecydowana większość stawia na tę drugą opcję, nie licząc rzecz jasna inwestorów dysponujących otwartym budżetem. Dla większości jednak budżet okazuje się na tyle napięty, że lepiej jednak nieco się ograniczać.

Kluczowe trio – architekt, kierownik, wykonawca

Duża liczba funkcjonujących na rynku biur architektonicznych posiada w swoich zasobach spory pakiet gotowych projektów. Pozwalają one w sposób bardzo skuteczny znaleźć rozwiązanie najlepsze do swoich potrzeb, bez inwestowania w sam projekt sporych sum. Tak zwane „gotowce” nierzadko oferują całkiem zadowalające rozwiązania.

Nie są to projekty unikalne, ale komu w praktyce na tej unikalności zależy? Dużym walorem projektów tego rodzaju jest to, że często są sprzedawane w pakiecie z gotowym projektem wykonawczym, co jest sporym ułatwieniem. Mając w ręku odpowiednie rozpiski można znacznie sprawniej rozpocząć budowę. Naturalnie całości musi przyjrzeć się jeszcze nasz kierownik budowy, jak również wykonawca prac. Ocenią oni, jakie opcje praktyczne będą optymalne i jak to wszystko zacząć, aby na samym końcu klient był zadowolony z efektu. Jednakże są jeszcze ci inwestorzy, dla których gotowiec może nie być dostatecznie interesujący.

Jak już wspomniano, możliwości przy budżecie otwartym są zdecydowanie większe. Można więc pokusić się o projekt w pełni spersonalizowany, którego jakość architektoniczna będzie znacznie wyższa.

Unikalne, więc atrakcyjne

Bardzo istotną cechą takich projektów jest ich unikalność. Ona sprawia, że mając własny dom możemy mieć poczucie, że jest on miejscem naprawdę wyjątkowym. Najczęściej tyczy się to projektów nowoczesnych w formie, bo takie są najczęściej realizowane i wybierane przez klientów.

Choć czasami można je ulokować w podobnych szufladkach pod kątem ogólnej estetyki, to jednakże detalami się one różnią i dla właścicieli jest to bardzo ważne. Bywa również tak, że postawiony dom naprawdę stanowi ogromne zaskoczenie w materii formy i charakteru. .

warbud-beton.pl Warszawa