Herbata współcześnie jest napojem, który cieszy się popularnością na niemal całym świecie. Od jak dawna podbija serca i podniebienia smakoszy? Nie sposób tego stwierdzić. Historia herbaty jest na tyle długa i tajemnicza, że niemal niemożliwe jest dokładne określenie, kiedy spróbowano jej po raz pierwszy.

Jedna z niesamowicie licznych legend głosi, że pierwszą herbatę zaparzono już prawie trzy tysiące lat przed naszą erą. Jej główny bohater, chiński cesarz Shen Nung miał być człowiekiem bardzo pedantycznym i dbającym o higienę. Właśnie dlatego miał zwyczaj przegotowywania wody, którą później pił.

Przypadkowy powiew wiatru wrzucił do kociołka z wrzątkiem kilka liści herbaty, które zabarwiły płyn na charakterystyczny, złotawy kolor. Co więcej, nadały wodzie również przyjemnego, kuszącego aromatu. Cesarz odważył się spróbować napoju, który okazał się być nie tylko pachnący, ale również smaczny.

Uznał herbatę także za orzeźwiającą i postanowił sięgać po nią częściej. Od tej pory picie herbaty zaskarbiało sobie serca coraz to nowych amatorów. Najpierw stało się popularne w Chinach.

Z czasem zyskało ogólnoświatową sławę i po dziś dzień cieszy się niesamowitym powodzeniem na całym świecie.

www.eurekahub.pl