Nie trzeba być specjalistą

Część z nas boi się leków i odczuwa lęk przed podejmowaniem jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem na własną rękę. Poniekąd jest to uzasadnione, ale przecież musimy spojrzeć na sprawy rozsądnie.

Czy jeśli przytrafiło nam się nieduże skaleczenie, to będziemy angażować w tę sytuację lekarza? Zakrawa to na absurd. W takim układzie sięgamy do domowej apteczki, wyciągamy z niej plaster i w ciągu kilku sekund sprawa jest rozwiązana.

Małe zranienia bardzo szybko się zasklepiają i nie ma potrzeby, by robić z nimi coś więcej. Również przyjmowanie łagodnych leków pomagających w konkretnych dolegliwościach nie wymaga od nas żadnej specjalnej wiedzy.

Wystarczy stosować się do wskazań na dołączonej ulotce lub na opakowaniu. Umiar i zdrowy rozsądek są rzecz jasna wskazane, ponieważ nawet łagodny preparat przyjmowany w nadmiarze może nam zaszkodzić.

Szczególną uwagę należy zwracać na dawkowanie leków przeciwbólowych. Wiele z nich jest dostępnych bez recepty i zawierają one substancje czynne o skoncentrowanym działaniu.

Pod żadnym pozorem nie wolno ich przedawkować.