Zawsze w kontekście tematu nieruchomości pojawia się fraza „lokata kapitału”. Tak naprawdę każda bez wyjątku nieruchomość może być świetną lokatą kapitału, choć w tym względzie mamy rzecz jasna do czynienia z pewnym zróżnicowaniem. Są obiekty czy grunty, które kryteria lokaty kapitału spełniają lepiej oraz takie, które robią to gorzej. Możliwości jakimi w tym względzie dysponujemy są naprawdę imponujące, ponieważ rynek nieruchomości jest bardzo nasycony. Okresowo dzieje się na nim tak dobrze, że mamy szansę nabyć atrakcyjne nieruchomości po bardzo okazyjnych cenach.

Działki są w tym momencie najbardziej wartościowym i korzystnym pomysłem. Musimy jeszcze pamiętać, że działka działce nierówna. Są takie, na które musimy wydać naprawdę duże pieniądze, jak i takie, gdzie będziemy musieli wysupłać znacznie mniej. Kluczowe znaczenie ma wielkość terenu. Im działka większa, tym więcej warta.

Gdy mamy spory kawałek ziemi, możemy na przykład dokonać jego podziału na kilka mniejszych działek i w razie potrzeby sprzedawać swoje dobra ziemskie po kawałku, zyskując na tym sporo. W tym względzie decyzja należy już do nas jako właścicieli.

Deweloper pożądanym kupcem

Czasami działkami interesują się inwestorzy prywatni, którzy w danym miejscu chcieliby rozpocząć działalność gospodarczą lub po prostu zbudować własny dom. Najczęściej nie są oni tak atrakcyjnym kupcem jak przedsiębiorcy czy rozumiane prawnie podmioty gospodarcze. Dysponują bowiem mniejszymi środkami i zazwyczaj są uzależnieni od kredytu bankowego.

Jeśli jednak mają wolne środki i nie mają wspomnianych ograniczeń, dobicie z nimi targu może być znakomitym i nader opłacalnym posunięciem. Każdą taką sprawę trzeba oceniać indywidualnie. Chyba najbardziej cenionymi nabywcami gruntów są deweloperzy. Interesują ich jednak niemal zawsze spore metrażowo działki, na których można wybudować osiedle domów jednorodzinnych, klasyczne osiedle z blokami mieszkalnymi czy obiekty handlowe. Tu w grę wchodzą naprawdę poważne kwoty, więc jeśli nasza działka wpadnie w oko tak poważnemu graczowi, perspektywa świetnego zarobku rysuje się przed nami jako coś bardzo realnego.

Oczywiście jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach, więc umowa notarialna musi być tak przygotowana, aby zabezpieczała nasze interesy w maksymalnym stopniu.

Firmy też wykazują zainteresowanie

Sporych rozmiarów grunty są łakomym kąskiem także dla poważnych firm, które szukają lokalizacji na przykład pod centra logistyczne. Budowa magazynów o dużej powierzchni wymaga odpowiedniej lokalizacji, a stosunkowo mało jest w obrocie terenów, które otwierają takie możliwości. Jeżeli więc taki grunt istnieje, firma jest w stanie swoimi kanałami dotrzeć do właściciela i złożyć mu interesującą ofertę. Na pewno nie warto jej ignorować, ponieważ kwota jaką da się zarobić na sprzedaży w takim trybie potrafi być bardzo duża.

Miejmy to zatem na uwadze.