Realizacja każdego projektu architektonicznego i co za tym idzie wykonawczego musi odbywać się zgodnie z pewnymi zasadami. Sztuka budowlana ma znaczenie bez względu na technologię, a celem jest nie tylko fizyczne postawienie domu na wyznaczonej działce. Chodzi również o to, aby dom ten spełniał pewne techniczne wymogi, aby był w pełni funkcjonalny i bezpieczny w użytkowaniu w perspektywie dziesięcioleci. Niektóre błędy popełnione na etapie budowy mogą „wyjść” po wielu latach, a ich skutki bywają opłakane. Trzeba więc w pierwszej kolejności postarać się o uzyskanie wysokiej klasy projektu. Pojawia się pytanie, czy projekt solidny i zapewniający nam spokój na lata musi kosztować wiele? Oczywiście, że nie. Cenowe zróżnicowanie odnośnie propozycji architektonicznych pracowni jest naprawdę ogromne.

Oznacza ono, że możemy mieć prawdziwy kłopot z wyborem opcji idealnej, która najlepiej wpisuje się w nasze upodobania. Dobrze będzie pogrupować sobie propozycje projektów według półek cenowych i wytypować te, które wchodzą w grę. Należy uwzględnić, że mając na uwadze całościowy proces budowania domu wydatki związane z projektem i tak będą jednymi z najniższych.

Projektanci mają ważne zadanie

Najlepiej udać się do wypróbowanego biura projektowego. Zatrudnia ono doświadczonych architektów, którzy w temacie budownictwa mają spore doświadczenie. Nierzadko mają także na koncie szereg interesujących realizacji, które bez wątpienia świadczą pozytywnie o warsztacie zawodowym oraz talencie projektanta. Poza tym są jeszcze architekci prowadzący swoje indywidualne praktyki.

Pracują oni niezależnie, tworząc własne jednoosobowe firmy. Często są w stanie skusić nas znacznie niższymi cenami projektów przy dodatkowych opcjach, za jakie w przypadku biura musielibyśmy sporo zapłacić. Dom, który ma piękną postać i jest w stanie zachwycić nas swoimi walorami architektonicznymi nigdy by nie powstał, gdyby projekt tego nie zakładał. Jednakże takich domów nie buduje się w praktyce wiele, a ich projekty są przez specjalistów naprawdę wysoko wyceniane. Najczęściej w etap realizacji wchodzą projekty o standardowym charakterze, w których tak naprawdę nieznacznie modyfikuje się pewne założenia, a czasami tych modyfikacji nie ma wcale.

Budżet wyznacza nam granice

Trudno mówić o „złotych zasadach” pod względem projektowania domów, aczkolwiek gdyby się nieco postarać, na pewno dałoby się takie wskazać. Na pewno ważne jest to, aby projekt był dostosowany do budżetu klienta.

Można wszak zaprojektować spory dom o dużym metrażu, ale co z tego, skoro środki jakimi dysponuje prywatny inwestor są ograniczone i nie dają szansy, by ambitne założenia zrealizować? Trzeba więc poruszać się tu w ramach wyznaczonych przez budżet, przy czym w praktyce pole manewru bywa całkiem szerokie i bynajmniej nie skazuje nas jako inwestorów na zbyt wiele kompromisów. .

Warbud - Beton Sp. z o. o. oferuje pomy do betonu Warszawa, ul. Gniewkowska 44 LLENTAB SP. Z O.O. www.izabelakopec.pl